Opravdu radnice pomáhá seniorům?

Radnice pod vedením ODS slibuje mnoho let výstavbu Domu s pečovatelskou službou. Od studie, která byla představena veřejnosti, uplynulo sedm let. Dům má městské části zajistit 76 bytů, převážně garsonek, při uvažovaném zadlužení na 20 let. Určen je pouze lidem, kteří se o sebe mohou postarat sami a nevyžadují stálou péči.

„Když se naší babičce zhoršil zdravotní stav, musela z bytu v DPS odejít.” popisuje zkušenost s obdobným zařízením zastupitel Michal Štěpař (TOP 09) a dodává: „Lidé se často těší, že se o ně či jejich blízké postarají. Takto ale DPS nefunguje. Člověka upoutaného na lůžko tam nepřijmou.”

Půl roku stará nabídka stanovila cenu na 347 milionů Kč. V té není zahrnuto vybavení, stavební dozor ani provoz. Kvůli chybám v zakázce i špatným rozhodnutím zastupitelstvo v březnu výběrové řízení zrušilo. Zrušeno bylo již podruhé a lze předpokládat, že zúčastněné stavební firmy budou po městské části požadovat náhradu škody a vynaložené náklady.

Ilustrace od Mathieu Stern z Unsplash

Klademe si otázku, zde je stále tento projekt tím správným řešením. Péče o starší spoluobčany je nezbytnou součástí dobře fungující společnosti. Zahrnuje nabídku dostupného bydlení a další potřebné služby. Za několik stovek milionů korun se ale radnice postará pouze o přibližně devadesát seniorů. Těch je celkově v naší městské části téměř čtyři a půl tisíce a jejich počet každoročně stoupá.

Většina seniorů upřednostňuje zůstat co nejdéle v domácím prostředí s případnou pomocí blízkých a sociálních pracovníků. Velmi dobrou práci odvádí Centrum sociálně zdravotních služeb, které poskytuje celou škálu sociálních a zdravotních služeb pro seniory, včetně přepravy imobilních osob či půjčování kompenzačních pomůcek. Za ušetřené peníze ze stavby Domu s pečovatelskou službou bychom takové služby dokázali poskytnout násobně většímu množství seniorů a zpříjemnit život jim i nám všem.

Sepsali jsme 7 hlavních důvodů, proč jsme o tom přesvědčeni.

Všudypřítomné zdražování

V posledním roce zažíváme prudký růst cen energií a materiálů. Stavební materiály zdražily meziročně i o stovky procent. Podle průzkumu společnosti CEEC Research se v letošním roce očekává zdražení staveb až o pětinu. Některé obce již zrušily plánované investice a raději vracejí schválené dotace, než by se nepřiměřeně zadlužily.

V případě DPS již k prvnímu velkému nárůstu došlo. Vítězná nabídka stavební firmy ze srpna loňského roku je o 60 milionů Kč vyšší, než se ve výběrovém řízení předpokládalo. Kvůli pokračujícímu růstu cen lze očekávat, že k dalšímu navýšení o desítky milionů ještě dojde.

Cena roste ještě před zahájením stavby

Vícenáklady velkých staveb

U velkých staveb je téměř nemožné předvídat všechny okolnosti. Je obvyklé, že v průběhu stavby dochází k vícepracím. Ty mohou ve speciálně odůvodněných případech přesáhnout až třetinu původní ceny.

V případě Sportovního centra, jediné řepské stavby podobného rozsahu, došlo k navýšení o 30 % (87 milionů Kč) a několikaletému posunu. Městská část neumí stavby tohoto rozsahu řídit a lze tak i v případě DPS očekávat podobné komplikace a navýšení ceny o vyšší desítky milionů.

Opravy stávajícího majetku

Městskou část i bez DPS čeká mnoho nezbytných investic. Ve velmi špatném stavu jsou desítky kontejnerových stání a na mnoha místech chybí úplně. Opravu vyžadují chodníky a silnice, které jsou ve správě městské části. Je potřeba řešit parkování, průběžně rekonstruovat městské byty a zajistit údržbu a obnovu zeleně. V souhrnu jde o desítky milionů korun ročně.

Kromě výše uvedených nutných oprav by dále městské části pomohlo zřízení stálé služebny městské policie, zlepšení úklidu, proměna podmostí pod Slánskou nebo vybudování „centrálního parku“ před radnicí.

Provoz Sportovního centra

Samostatnou kapitolou je Sportovní centrum. Podle původního plánu mělo přinášet městské části přes 7 milionů Kč ročně. Po prohraném sporu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a v důsledku probíhajících sporů se stavební firmou Geosan je situace obrácená: městská část dotuje provoz Sportovního centra několika miliony ročně.

Ilustrace od Austris Augusts z Unsplash

Do budoucích investic je potřeba počítat také s údržbou a obnovou jednotlivých provozů a jejich zařízení či s pořízením vlastního gastro vybavení pro provoz restaurace.

Stav městské pokladny

K 31. prosince 2021 měla městská část na svých účtech rozpočtového hospodaření k dispozici 421 milionů Kč. Jen o 74 milionů více, než je vysoutěžená cena stavby DPS. Pokud se do ceny promítne zdražování materiálů a obvyklé vícenáklady velkých staveb, připočte se cena vybavení, náklady na stavební dozor a související činnosti, je zcela jisté, že výsledná cena stavby přesáhne množství peněz, které má městská část k dispozici.

Radnice proto zvažuje bezúročnou půjčku od magistrátu se splatností 20 let. Má to jeden háček.

Radnice utrácí více než vydělá

Za posledních 10 let hospodařila radnice pouze dvakrát v plusu. V obou případech jen díky prodeji obecních bytů. Fakticky radnice každý rok utrácí více peněz, než kolik přijímá. Jen v tomto roce plánuje utratit o 255 milionů víc, než kolik vydělá. Z toho 75 milionů se netýká DPS.

V tomto roce chybí radnici 255 milionů korun

Na špatnou situaci byli zastupitelé upozorněni i v důvodové zprávě: „K rozpočtu městské části by tedy mělo být s ohledem na nejasný vývoj pandemie a ekonomiky přistupováno v úsporném režimu, provozní část rozpočtu by měla oproti předchozím rokům zahrnovat pouze nejnutnější výdaje, a to i v souvislosti s opravami a údržbou majetku…” Bohužel bezúspěšně.

Není jasné, jakým způsobem chce radnice zajistit splácení zmíněné půjčky (cca 14 milionů Kč ročně) a samotný provoz domu, který je od počátku plánován jako ztrátový (v cenách roku 2018 představoval zátěž 17 milionů Kč ročně).

Podezřelé výběrové řízení

Nejasnosti provází i samotné výběrové řízení. Přestože nejde o specializovanou stavbu jako v případě Sportovního centra, přihlásili se pouze 3 účastníci.

Stavbu zastupitelé svěřili firmě Metrostav, která je nepravomocně odsouzená ke 3 letům zákazu účasti na veřejných zakázkách a pokutě 10 milionů korun kvůli manipulacím s veřejnými zakázkami v kauze Davida Ratha. Z výběrového řízení přitom radnice vyřadila jinou firmu za menší přestupek.

Samotné hlasování zastupitelů probíhalo tajně, což je při rozhodování o takto vysoké investici nezvyklé a prakticky vylučuje jakoukoliv odpovědnost v případě budoucích problémů.

Vyřazená firma se následně obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ještě před jeho rozhodnutím zastupitelstvo samo na březnovém jednání celé výběrové řízení zrušilo.

Výběrové řízení zrušila radnice už dvakrát. Podívejte se na záznam z posledního jednání.

Co je Dům s pečovatelskou službou (DPS)?

Bytový dům určený lidem, kteří se o sebe umí postarat sami, ale nemohou si dovolit vlastní komerční bydlení. Za snížené nájemné nabídne řepským seniorům 76 bytů, převážně garsonek. Konkrétní výše nájmu není známa.

Součástí domu bude pečovatelská služba, která dle sazebníku zajistí např. pravidelný nákup či roznos obědů. Mezi další zpoplatněné služby se řadí pracovní terapie, elektroléčba, fyzioterapie, vodoléčba či masáže.

Dům nefunguje jako LDN a není určen lidem, kteří vyžadují stálou péči. Stavební povolení získal před čtyřmi lety s plánovanou cenou 170 milionů Kč.

Máte na věc jiný pohled? Zajímá nás, co si myslíte! Napište nám svůj názor k Domu s pečovatelskou službou na e-mail dps@repskyobcasnik.cz.

Neznáte Řepský občasník?

Podívejte se na jednotlivá vydání našeho sousedského zpravodaje.