Řepy plné maškar, šetříme rozpočet a co se nám loni podařilo

Řepský občasník

Vydání 2 / 2024 (duben)

Milí sousedé,

držíte v rukou Řepský občasník – nepravidelný zpravodaj vydávaný sousedy pro sousedy. V dubnovém vydání vám ukážeme, kolik masek přišlo na letošní masopustní průvod a co vše se nám v loňském roce podařilo. Také se dočtete o tom, že jsme našli způsob, jak by mohla radnice ušetřit desítky milionů na stavbě Domu s pečovatelskou službou.

Řepy plné maškar

Třetí ročník řepského masopustního průvodu se díky vám opět vydařil. Děkujeme, že jste přišli se skvělou náladou a s výbornými maskami. Ocenit ty nejlepší bylo zas o něco těžší.

Děkujeme také všem z Domu dětí a mládeže, kteří přispěli rukou k dílu. Jsme moc rádi, že nám s pořádáním průvodu již od prvního ročníku pomáhají. Zapomenout nesmíme ani na novinku letošního roku: báječné Twin Lids, kteří se postarali o „mastnou tečku“ na závěr.

Víme, jak zlevnit stavbu Domu s pečovatelskou službou

Máme dobrou zprávu – obrátili jsme se na Generální finanční ředitelství, které nám potvrdilo, že radnice může ušetřit desítky milionů korun na stavbě Domu s pečovatelskou službou. Podle ředitelství může radnice platit za stavbu nižší daň z přidané hodnoty (DPH). Vyzvali jsme proto vedení městské části, aby této možnosti využilo. Při očekávané ceně stavby může radnice ušetřit přibližně 30 milionů korun.

Na možnost úspor jsme poprvé upozornili v červnu loňského roku poté, co jsme podrobně prostudovali projektovou dokumentaci, stavební povolení a další související dokumenty. Vládnoucí strany ANO a ODS ale možnosti nevyužily. Po několika měsících jejich nečinnosti jsme se proto na Generální finanční ředitelství obrátili sami – a to nám dalo za pravdu. Díky tomu má nyní radnice v rukou silný nástroj, který má větší váhu než obvyklé právní posudky.

Radnice platí stavební firmě faktury včetně DPH. Její základní sazba je 21 %. Pro určité stavby ale zákon umožňuje použít sníženou sazbu, která je od letošního roku jen 12 %.

Díky podrobnému prostudování a zhodnocení celého záměru se nám podařilo u Generálního finančního ředitelství prokázat, že jde právě o jednu z takových staveb.

Jak jsme psali loni v květnu, za Řepské sousedy jsme navrhovali řešit dostupné bydlení pro seniory úpravou bytů, které městská část již vlastní. Bylo by to výrazně levnější a rychlejší. Když se ale vedení městské části rozhodlo jinak a přistoupilo ke stavbě nového domu, snažíme se pracovat na tom, aby výstavba probíhala řádně a především hospodárně.

Co se nám podařilo v loňském roce

Od posledních voleb uběhl více než rok a ačkoli nejsme ve vedení radnice, máme jako Řepští sousedé za sebou kus odvedené práce, které se věnujeme ve svém volném čase. Každodenní život v Řepích jsme vám zpestřovali sousedskými akcemi. Loni jsme nově k masopustnímu průvodu přidali pouliční slavnosti Nevanka žije! a Sousedská Vánoční.

Dále jsme se snažili o návrat trhů pod Slánskou. Když radnice odmítla naši žádost, obrátili jsme se na vás a díky vaší pomoci jsme během dvou týdnů sesbírali přes 1000 podpisů pod petici. Bohužel, ani ta radnici nepřesvědčila a trhy zde tak stále není možné pořádat.

Děkujeme za vaše podněty, které nám posíláte. Díky nim se nám podařilo domluvit odstranění nebezpečných zrezlých želez u Řepského potoka nebo instalaci chybějících laviček na zastávce Slánská. Také usilujeme o rozšíření chodníku ke Sportovnímu centru a Komunitnímu spolku jsme pomáhali uklidit Řepsko.

Nezahálíme ani v zastupitelstvu, kde dohlížíme na činnost radnice. Mimo jiné jsme u dvou veřejných zakázek upozornili na nedodržování smluv a podezřelé vyplácení veřejných peněz.

O tom všem vás informujeme na našem Facebooku a prostřednictvím Občasníku, který (ne)pravidelně vydáváme. Děkujeme, že nám pomáháte posouvat Řepy dál.

Znáte občasník?

Našli jste článek na internetu nebo vám jej poslal známý? Klikněte na následující tlačítko, přihlaste se k odběru občasníku a příští vydání už vám pošleme přímo.

Mám zájem o zasílání občasníku

Zaujalo vás některé z témat? Máte k němu co říci? Rádi si vyslechneme vaše názory, připomínky, podněty či stesky. Napište nám na obcasnik@repstisousede.cz.

Řepský občasník vydává spolek Řepští sousedé. Na jeho přípravě se podílejí:

Michal Štěpař – architekt,
Lukáš Pokorný – předseda Komunitního spolku Řepy,
Mahulena Vodárková – personalistka a právnička,
Jiří Krejzar – zahradník a arborista,
Martin Štěpař – analytik a programátor,
Kateřina Hradičková – členka výboru Spolku občanů horní Řepy,
Martin Jaroš – lektor v Domě dětí a mládeže.

« 18. vydání | přehled všech vydání