Masopustní průvod, podezřelé zakázky a zákaz trhů pod Slánskou

Řepský občasník

Vydání 1 / 2024 (únor)

Milí sousedé,

držíte v rukou Řepský občasník – nepravidelný zpravodaj vydávaný sousedy pro sousedy. V únorovém vydání se dočtete, jak jsme se ladili na Vánoce i jak to dopadlo s trhy pod Slánskou. Pozveme vás na třetí ročník masopustního průvodu a v neposlední řadě vás seznámíme s tím, jak naše radnice reagovala na upozornění na podezřelé zakázky.

Sousedská vánoční byla, trhy ale pod Slánskou nebudou

Třetí adventní neděli jsme pro vás s Minitrhy a Řepským bistrem připravili sousedskou vánoční slavnost. Potěšilo nás, kolik z vás se přišlo naladit na blížící se Vánoce i kolik se sešlo domácího cukroví včetně jednoho vaječného koňaku. Díky vám se podařilo vytvořit krásnou vánoční atmosféru, kterou ještě umocnilo, když jsme si k večeru společně u vánočního stromku zazpívali koledy a zapálili prskavky.

Ačkoli by se nám líbilo, kdybychom namísto jednodenní slavnosti mohli udělat plnohodnotné adventní trhy, nebude to bohužel ani do budoucna možné. Navzdory velkému zájmu veřejnosti zastupitelé za ANO a ODS možnost pořádání trhů pod Slánskou nepodpořili. Někteří považují názor lidí za zbytečnost, jiní trhy odmítli s tím, že by si tam sami nic nekoupili.

V radniční Řepské 17 jste se mohli dočíst, že místa pro pořádání trhů stanovuje magistrát a že prostor na Slánské je hygienicky nevhodný. Už jste se ale nedočetli, že se magistrát naší radnice ptal, a to mu odpověděla, že trhy pod Slánskou nechce. Místo toho navrhla prostranství u Sportovního centra. Před volbami zde totiž pořádala trhy neoprávněně.

Také s hygienou problém není, jak nám potvrdila přímo Hygienická stanice hlavního města Prahy, o čemž jsme psali už dříve. Přesto tato nepravda opakovaně zaznívá. Přitom když jde o volby, tak politickým stranám místo pod Slánskou nevadí. Usmívají se na vás a rozdávají zde občerstvení. Dokonce i na zmiňovanou vánoční slavnost přišel na svařák jeden zastupitel, který jen o několik dní dříve svým hlasem trhy nepodpořil.

Za Řepské sousedy je pro nás takové jednání nepochopitelné. Zastupitelé tu mají být pro vás. Nerozumíme tomu, proč vám radnice neříká pravdu a vládnoucí strany vynakládají tolik úsilí, aby trhům pod Slánskou zabránily.

Přijďte na třetí masopustní průvod

Když jsme před dvěma lety pořádali první masopustní průvod, přáli jsme si, aby se tato v Řepích nová tradice ujala. Díky vašemu zájmu a účasti máme za sebou dva vydařené ročníky a jsme moc rádi, že vás letos můžeme pozvat na třetí.

Sejdeme se v sobotu 24. února v areálu Domu dětí a mládeže na Bílé Hoře (ulice U Boroviček), kde na vás bude od 14 hodin čekat dílnička pro děti, malování na obličej, opékání buřtů či svařené víno na zahřátí.

Odtud vyjde v 16 hodin masopustní průvod, který projde Fialkou a přes sídliště až do starých Řep. Na závěr průvodu vyhlásíme a oceníme nejlepší masky. Nově se do letošního průvodu zapojí řepští Twin Lids, kde nám přichystají malé pohoštění.

Už teď se těšíme, v jakých maskách letos zazáříte! Podrobnosti k průvodu budeme postupně zveřejňovat na repstisousede.cz/masopust a facebook.com/RepstiSousede.

Radnice se mstí za upozornění na podezřelé zakázky

Na prosincovém jednání zastupitelstva odvolaly vládnoucí strany ANO a ODS předsedkyni kontrolního výboru Kateřinu Hradičkovou. Stalo se tak poté, co u dvou veřejných zakázek upozornila na nedodržování smluv a podezřelé vyplácení veřejných peněz.

První se týkala údržby dětských hřišť a mimořádně nízké hodinové sazby, díky které firma zakázku vyhrála. Za prvních devět měsíců loňského roku ale fakturovala oproti předpokladu o stovky hodin navíc, čímž získala přes 215 000 Kč bez DPH nad rámec původní nabídky.

V pracovním deníku lze například najít opravu branky na dětském hřišti u domu Španielova 1247-1253, za kterou firma vyúčtovala 197 hodin prací, což pro představu odpovídá více jak měsíční práci jednoho člověka na plný úvazek. Deník konkrétní provedené práce neuvádí. Máme proto pochybnosti, zda množství zaplacených hodin bylo skutečně odpracováno.

Oprava této branky měla trvat 197 hodin

Druhá zakázka se týká kontejnerového stání na Makovského ulici, které ani po více jak roce od zahájení prací není využíváno. O předčasně proplacené faktuře přesahující 200 tisíc korun i několikaměsíčním zpoždění jsme vás informovali v listopadu. Kontrolu této zakázky ale kvůli odvolání Katka již nedokončí.

Obě zakázky provádí firma Sadovnický a zahradnický servis, která patří v naší městské části k jednomu z největších příjemců veřejných peněz. Zmíněné zakázky vykazují i řadu dalších pochybení, na které Katka zastupitele upozornila, načež byla hlasy vládnoucích stran z funkce předsedkyně kontrolního výboru odvolána.

Tímto přístupem radnice se odradit nenecháme. Naopak, zjištěné skutečnosti i dosavadní průběh událostí náš zájem o veřejné zakázky jedině posílil.

Řepa patří do Řep

Nadšenci z řepské komunitní zahrady vymysleli další způsob, jak zkrášlit Řepy a zkultivovat veřejný prostor. Spustili kampaň, díky které chtějí vybrat finance na pořízení a instalaci téměř dvoumetrové sochy řepy.

Zapojit se můžete i vy. Každou korunu, kterou darujete, zdvojnásobí NADACE VIA až do výše 20 000 Kč. Přispějte na darujme.cz/repapatridorep.

Znáte občasník?

Našli jste článek na internetu nebo vám jej poslal známý? Klikněte na následující tlačítko, přihlaste se k odběru občasníku a příští vydání už vám pošleme přímo.

Mám zájem o zasílání občasníku

Zaujalo vás některé z témat? Máte k němu co říci? Rádi si vyslechneme vaše názory, připomínky, podněty či stesky. Napište nám na obcasnik@repstisousede.cz.

Řepský občasník vydává spolek Řepští sousedé. Na jeho přípravě se podílejí:

Michal Štěpař – architekt,
Lukáš Pokorný – předseda Komunitního spolku Řepy,
Mahulena Vodárková – personalistka a právnička,
Jiří Krejzar – zahradník a arborista,
Martin Štěpař – analytik a programátor,
Kateřina Hradičková – členka výboru Spolku občanů horní Řepy,
Martin Jaroš – lektor v Domě dětí a mládeže.

« 17. vydání | přehled všech vydání | 19. vydání »